jak uszyć kilt

Miejsce do wymiany informacji, ogłoszeń kupie/sprzedam itp.

Re: jak uszyć kilt

Postprzez Arnodike Czw Mar 08, 2012 12:51 am

Hej,
zapomniałam z tego wszystkiego napisać żeby uważać na palce - przy szyciu elementów skórzanych używać do popychania igły stalowego naparstka bo plasikowy lubi czasem pęknąć.

Akurat miałam dzisiaj przeprawę z paskami, skojarzyłam wątek z forum, po co wyważać otwarte drzwi, będzie innym łatwiej.

Jestem zwolennikiem open sources, trzeba się dzielić know-how, mi swego czasu też ktoś pewne rzeczy przekazał za przysłowiowy uśmiech.

I jeszcze kwestia próbek - najważniejsza.
Jeżeli nie znamy materiału, z któym pracujemy i nie wiemy, jak się nam zachowa, albo robimy coś nowego z niby już znanego, jak nie jesteśmy pewni - warto zrobić próbkę. W najgorszym wypadku stracimy małą ilość a nie zmarnujemy sobie surowca.
Naprawdę warto.

Czy ktoś dysponuje może wykrojem krawieckim do koszuli ghillie?

Pozdrawiam
Arnodike

PS. Nie tylko kilty są lewo i prawostronne/wygodniejsze w zapinaniu-odpinaniu/ ;-), inne elementy analogicznie jak np. zapięcia w koszulach, rozporki w spodniach itd. ;-)

Na porządny kilt muszę trochę poczekać, lubię dobre wykonanie, a to oznacza albo duży wydatek / dwa mam od Laury Ashley - są naprawdę dobrej jakości/ albo trzeba zakasać rękawy i wykonać samemu - kiltu jeszcze nie szyłam.
Arnodike

Postprzez strikemaster Czw Mar 08, 2012 2:47 pm

Ja kiedyś próbowałem igłę popychać przy pomocy młotka, bo akurat naparstków nie miałem. :) Igła była dość solidna i się nie złamała. Przypuszczam, że tej grubości i twardości skóry nikt by naparstkiem nie przebił. Udało się ale generalnie to chyba nie jest zbyt fachowa metoda.

Jeśli chodzi o ghilie shirt, gdzieś w Necie na taki wykrój natrafiłem ale nie pamiętam gdzie. Może spróbuj z Google i szukaj tak długo, aż znajdziesz (bo większość linków zajęta będzie przez sprzedawców koszul, zapewne).

Co do kiltów lewostronnych tak się złożyło, że mam jeden takowy. Kilty punk/goth/metalowe przeważnie też są zapinane odwrotnie (nie wiem dlaczego ale tak się przyjęło). Rzeczywiście był dla mnie trudniejszy w obsłudze ale to głównie dlatego, że trudno mi było się przyzwyczaić mając jeden odwrotny i osiem zwykłych. Akurat przy kilcie kierunek zapięcia nie wpływa na wygodę zapinania/odpinania. :P

A jeśli chodzi o ceny, dużo/mało to kwestia umowna. Nie ma co straszyć ludzi twierdzeniem, ze dużo, bo np. kilty z Woodtexu są calkiem porządne, wyjątkowo wygodne nawet jak na kilt i kosztują poniżej 300 zł na nasze, dla mnie to nie jest aż tak dużo.

Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet. :)
Blog kiltowy strikemastera:
http://strikemaster.bloog.pl/index.html
strikemaster
Administrator

Postprzez Arnodike Czw Mar 08, 2012 6:29 pm

Hej,
dziękuję za sympatyczne życzenia ;-)

do grubej skóry naparstek jest rzeczywiście za cienki
Jest takie fajne ustrojstwo - nazywa się to dłoniak rymarski - przypomina to skórzaną rękawiczkę bez palców, we wgłębieniu wewnętrznym dłoni jest gruba stalowa miseczka - służąca do popychania igły.
Ale to naprawdę do grubych skór - pewnie takich do sporranów albo pasów.

Co do cen - jakość kosztuje. Osobiście lubię używać dobrych materiałów i narzędzi. Ubrań też. Mniej, ale porządnych.

Za ghillie myszkowałam, albo sklepy z gotowymi, albo płatne wzory, jeszcze poszperam. Koszula jest fajna, bo ma sporo luzu wokół szyi - bezcenne latem albo w cieplejsze dni.

--
Znalazłam jeszcze jeden argument prozdrowotny dla kiltów. Wg statystyk ponad 50% populacji cierpi z powodów chorób krążenia.
Kilty noszone metodą tradycyjną oznaczają brak ucisków na głowne pnie tętnicze, żylne i limfatyczne w pachwinach, zasilające nogi. Zatem warto praktykować również dla dobra przepływów naczyniowych ;-)

Pozdrowienia

Arnodike
Arnodike

Postprzez Arnodike Pią Mar 16, 2012 11:02 pm

Cześć,

w załączniku jest spakowany zipem plik excellowy z algorytmem liczącym długość pasa materiału potrzebnego do kiltu oraz obliczającym pewne wielkości - jak szerokości apronów, ilość plis z uwzględnieniem ich głębokości.
Potrzeba podać obwód w pasie i biodrach i jeżeli głębokość plisy większa niż cal - również i głębokość.
Symulacja jest gotowa na 84cm w pasie, 100cm biodra, długość 65cm i plisę 2,5 cm.

Z algorytmu wynika, że tak naprawdę to głębokość plisy decyduje czy będzie to 3 jardówka czy coś większego.

Akurat się przymierzam to zrobiłam uniwersalny szablon do kiltowych wyliczeń.

Pozdrowienia

Arnodike
Załączniki
kilt.zip
algorytm wyliczający zużycie materiału na kilt
(4.74 KiB) Ściągnięto 181 razy
Arnodike

Postprzez strikemaster Pią Mar 23, 2012 9:53 pm

Zgodnie z tym, do czego doszliśmy na Kafeterii, arkusz nadaje się do projektowania kiltów jednokolorowych całkiem dobrze. Może wielu początkującym kiltmakerom ułatwić życie. Nie nadaje się jednak do kiltów tartanowych, spowoduje, że na części plisowanej pojawi się losowy wzorek. Czas na wersję 2.0 uwzględniającą geometrię samej kraty. :)
strikemaster
Administrator

Postprzez Arnodike Wto Mar 26, 2013 3:36 pm

strikemaster napisał(a):Aha, i podczas szycia pamiętaj, że kilty damskie zawijane są w przeciwnym kierunku niż męskie, czyli przeciwnie do wskazówek zegara. :P Czyli rysunek musisz oglądać w lustrze. :)

Pogromcy mitów

nie ma czegoś takiego jak kilty damskie i męskie. Klasyczny kilt zapinany jest na prawą stronę, wszelkie inne to wariacje okołokiltowe - tak zwane kilted skirts.
Kilt poza stroną zapięcia apronu posiada stosowną konstrukcję. Także najjważniejsze jest to co "w kilcie", niekoniecznie zaś pod ;-)
Arnodike

Postprzez strikemaster Czw Mar 28, 2013 10:39 am

Arnodike napisał(a):
strikemaster napisał(a):Aha, i podczas szycia pamiętaj, że kilty damskie zawijane są w przeciwnym kierunku niż męskie, czyli przeciwnie do wskazówek zegara. :P Czyli rysunek musisz oglądać w lustrze. :)

Pogromcy mitów

nie ma czegoś takiego jak kilty damskie i męskie. Klasyczny kilt zapinany jest na prawą stronę, wszelkie inne to wariacje okołokiltowe - tak zwane kilted skirts.
Kilt poza stroną zapięcia apronu posiada stosowną konstrukcję. Także najjważniejsze jest to co "w kilcie", niekoniecznie zaś pod ;-)

Ad. 1 Wynika to stąd, że do niedawna kilty były wyłącznie męskie.
Ad. 2 ????
strikemaster
Administrator

Poprzednia

Wróć do Centrum informacji kiltowej

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

Najlepsze darmowe fora dyskusyjne  |   Zobacz inne nasze fora  |   Reklama
bCoders - Oprogramowanie dedykowane dla firm i biznesu  Oprogramowanie dedykowane dla firm i biznesu