jak uszyć kilt

Miejsce do wymiany informacji, ogłoszeń kupie/sprzedam itp.

jak uszyć kilt

Postprzez normalny Nie Lis 29, 2009 11:01 pm

heja. jestem nowy i chciałbym uszyć sobie kilt. niestety nie znalazłem żadnego polskiego opisu jak takowy uszyć. prosiłbym, żeby ktoś dał tutaj opis wykonania takowego. najlepiej żeby były to przyłady, proporcje, a linki prosiłbym nie po anfielsku, bo u mnie krucho z tym językiem. no i, i'm tkanking from the mountain :lol:
normalny

Re: jak uszyć kilt

Postprzez strikemaster Pon Lis 30, 2009 12:50 pm

Witam, nie znalazłeś, jak też nie, widocznie takiego nie ma.

Zacznę od tego, że jeżeli nie masz doświadczenia w szyciu proponuję najpierw poćwiczyć na najtańszym materiale. Mi pierwszy kilt kompletnie nie wyszedł i kilku innym też, niektórzy się zrażają do kiltmakingu, inni, tak jak ja próbują dalej. Drugi się już nawet nadaje do wyjścia, mimo, że te kilty to były pierwsze rzeczy, jakie w swoim życiu szyłem.

Uwaga druga, nie rób kiltów z wełny, nie nadaje się do prania i ciężko się to plisuje, będziesz miał masę roboty z prasowaniem. Lepiej używać mieszanki wełny ze sztucznymi, na początek do ćwiczeń wystarczy coś w rodzaju bawełny, a jak pokazywałem na blogu, kilty robi się też z jeansu, skóry iwłaściwie czego popadnie, tylko wtedy nie będziesz miał kratek.

Tu wrzucam instrukcję po angielsku i postaram Ci to po polsku opisać:
http://www.scottishdance.net/highland/MakingKilt.html

Zacznij od pomierzenia siebie (lub kogoś innego, jeżeli robisz dla kogoś).
Potrzebne są 3 pomiary: obwód w pasie, obwód w najszerszym miejscu (czyli w biodrach) i długość (najprościej klęknąć i zmierzyć odległość od podłogi do pasa).
Będziesz potrzebował pasa materiału długości kilku metrów (zależnie od rodzaju kiltu, później Ci wyjaśnię), do najlżejszego (i najprostszego do wykonania) ok. 4 m (możesz kupić trochę więcej niż 2 mb, przyciąć na długość i zszyć tak, żeby krata się zgadzała. Obszyj górną i dolną krawędź, żeby się nie strzępiły.

Następnie bierzesz obwód w biodrach (lub w pasie, jeżeli jest większy, co się chyba zbyt często nie zdarza), część plisowana ma mieć 7/12 tego obwodu (oczywiście już po plisowaniu), aprony mają mieć po 5/12. W praktyce aprony można trochę zwęzić i poszerzyć część plisowaną, kilt lepiej leży ale jest mniej tradycyjny.

Na stronie po angielsku jest rysunek, jak się zakłada plisy. Zaczyna się od zewnętrznego apronu, trzeba to zrobić tak, żeby wzór był w miarę wycentrowany (czyli na środku środek kratki ewentualnie granica między nimi - zależy od obwodu i settu, czyli wymiaru liniowego kraty). Następnie zakłada się plisy (na wysokości, na której mierzyłeś największy obwód). Są dwa rodzaje plisowania, do settu, czyli z zachowaniem na części plisowanej wzoru kraty, jest to skomplikowane, do tego taki kilt będzie dość ciężki (bo idzie na to dużo materiału, na pewno znacznie więcej niż 4 m) albo prostrze "to the strip", czyli zachowany zostaje tylko wzór pionowy w postaci pasków. Drugi system jest prostszy do wykonania i umożliwia zrobienie 4 metrowego kiltu. Układ plis jest na rysunku, jest tam jeszcze jeden dokładniejszy rysunek, ale IMO trochę za bardzo nakombinowali z zakładaniem wielkich niewidocznych plis na granicach apronów, może to trochę poprawia ułożenieale zużywa zbyt dużo czasu i mateirału. Wystarczy założyć tyle, żeby wzór kraty się w miarę konkretnie kończył, a i to nie zawsze jest osiągalne. Plisy zakłada się w jedną stronę (z wyjątkiem ostatniej), w ten sposób, żeby na widoku pozostawało ok. 1 cala, reszta ma być niewidoczna. Tak się zakłada i zakłada, że część plisowana osiągnie 7/12 (lub trochę więcej, jak pisałem wcześniej), ostatnią plisę zakładasz odwrotnie. Zakładane plisy najlepiej zabezpieczać szpilkami na dole i na wysokości największego obwodu), następnie trzeba wziąć pomiar w pasie i przeliczyć, o ile mniej mateirału ma być widocznego w plisach na wysokości pasa (ja to liczyłem z jakichś dziwnych proporcji, nie wiem, jak dokladnie to uzyskałem, ale działa, trzeba sobie taki system wymyślić, to tylko geometria), zwęża się plisy na wysokości pasa i przyszpila. Teraz trzeba wyprasować i brać się do szycia. Plisy zszywa się od pasa do wysokości największego obwodu. Następnie można jak na rysunku przyciąćgórne wewnętrzne części plis (nie jest to konieczne, ale powoduje, że kilt jest lżejszy i łatwiej sie wszyswa pas, w praktyce w niektórych to robiłem, w innych nie).

Teraz kolej na przycięcie apronów, muszą zachować 5/12 obwodu tak w pasie jak i na wysokości największego obwodu (niżej już nie!) w tym celu symetrycznie się je przycina po bokach, a następnie zszywa z częścią plisowaną (nie zawsze to robię, czasem i tak nie widać, zależy od rodzaju mateirału i różnicy w wymiarach nozącego kilt).

Następnie robi się pas, z tego samego materiału wycina się pas o szegokości ok. 5 cali (12.5 cm), skłąda na pół, zakłada na kilt i zszywa (oczywiście dobrze jest tak dobrać miejsce wycinania pasa, żeby zachować ciągłość kraty tak w pionie, jak i w poziomie). Ciągłość ustawia się względem zewnętrznego apronu (będzie się na nim zgadzała, nz częścią plisowaną i apronem wewnętrznym nie ma szans się zgodzić ).

Jeżeli szyjesz z wełny lub materiałów wełnopodobnych będzie potrzebna podszewka (bo wełna trochę gryzie). Robi się ją bardzo prosto, wszyswa się do środka (czyli po wewnętrznej stronie) pas jakiegoś miękkiego i przyjemnego materiału, długości przeciętnej miniówki, przyszywa się tylko do pasa, czyli od góry - na rysunku nazywa się to lining).

Teraz pozostają jeszcze zapięcia. Realizuje się to za pomocą pasków z klamerkami. Potrzebne są 3 takie zapięcia, jedno spina wewnętrzny apron z częścią plisowaną, dokładnie drugą plisą. Do aprony przyszywa się pasek z dziurkami, do plisy z klamerką i w pasie (nie pasku, tylko pasie kiltu!) wycina się podłużny otwór do przekładania paska (można też ułatwić sobie robiąc zapięcie na guzik, a paski ewentualnie na zewnątrz tylko do ozdoby). Zewnętrzny apron jest przypinany w dwóch miejszcach, w pasie i na wysokości największego obwodu, czyli potrzebne są dwa zapięcia paskowe, w tym przypadku paski z dziurkami przyszywa się do apronu a paski z klamerkami do przedostatniej plisy.

Przyznam, że największy problem, jaki na razie napotykam, to te cholerne paski do zapięcia, nawet u kaletników się rzadko zdarzają.

W razie wątpliwości można pytać, po to jest to forum. Może zjawi się tu jeszcze ktoś bardziej doświadczony w tej dziedzinie?
Blog kiltowy strikemastera:
http://strikemaster.bloog.pl/index.html
strikemaster
Administrator

Postprzez normalny Pon Lis 30, 2009 5:13 pm

możesz jeszcze raz wyjaśnić o co chodzi z tym pasem z materiału, bo nie do końca skumałem, ale tak w ogóle to dzięki
normalny

Postprzez strikemaster Pon Lis 30, 2009 7:39 pm

Pas o takiej szerokości, jak długość kiltu (czyli odległość od Twojego pasa do Twoich kolan) i długości przynajmniej 4 m, musi tyle być, bo plisowanie "pożera" sporo materiału. Dlatego można kupić np. 2 metry bieżące materiału (długość kiltu dla przeciętnego człowieka to ok. 50 do 60 cm, a materiały sprzedają w arkuszach o szerokości 1.5 m lub więcej), wyciąć dwa kawałki po 2m x (długość kiltu) i przyciąć je tak, żeby kratki po zszyciu zachowały ciągłość. Łatwiej by było na rysunku, ale nie mam żadnego. Jeżeli masz jeszcze jakieś niejasności, pytaj.
Zobacz też na rysunek w linku, co prawda tekst jest po angielsku, ale rysunki nie mają barier językowych. Widać tam wyraźnie, jak taki kilt ma wyglądać i jak go zrobić, nie sugeruj się tylko ilością plis, bo tą musisz dobrać indywidualnie dla siebie i wzoru na materiale (chyba, że chcesz jednokolorowy, takie też w przyrodzie się zdarzają, np. angielskie, amerykańskie i nowoczesne, szczególnie w nowoczesnym możesz sobie ich zrobić ile tylko zechcesz).
strikemaster
Administrator

Postprzez normalny Pon Lis 30, 2009 9:36 pm

strikemaster napisał(a):Następnie robi się pas, z tego samego materiału wycina się pas o szegokości ok. 5 cali (12.5 cm), skłąda na pół, zakłada na kilt i zszywa (oczywiście dobrze jest tak dobrać miejsce wycinania pasa, żeby zachować ciągłość kraty tak w pionie, jak i w poziomie). Ciągłość ustawia się względem zewnętrznego apronu (będzie się na nim zgadzała, nz częścią plisowaną i apronem wewnętrznym nie ma szans się zgodzić ).

o ten pas mi chodziło. po co on? rozumiem, że ten pas naszywamy od zewnątrz, zaraz od góry. i ma on przysłonić od tyłu, te plisowania. a skąd wziąć, jak bardzo ma się rozszerzyć ku dołowi?, czy to nie ma znaczenia. a aprony mam doszyć po plisowaniu, czy to ma być z jednego długiego pasa materiału?
normalny

Postprzez strikemaster Pon Lis 30, 2009 10:28 pm

No to się nie zrozumieliśmy.
1. Popatrz na rysunek (chyba pierwszy w angielskiej instrukcji), aprony powstają w ten sposób, że początku i końca się nie plisuje. Nie trzeba niczego doszywać (tzn. jak je przytniesz przy górnej krawędzi, żeby wymiar 5/12 obwodu w Twoim dla ścisłości pasie pasował, to będziesz musiał zszyć przecięte połączenie, z własnego doświadczenia wiem, że nie zawsze trzeba to robić, zależy od Twoich wymiarów i materiału. Robi się to po to, żeby krata na apronach leżała pionowo, więc jeżeli bez przymierzysz i będzie odpowiednio ułożona, nie trzeba tego robić, wtedy niczego przy apronach nie szyjesz, oprócz obrębienia na krawędziach, żeby materiał się nie strzępił).
2. Pas, o który jak widać pytasz służy do zrobienia najnormalniejszego pasa (cholera, nie wiem, jak Ci to wytłumaczyć, bo się strasznie namieszało). Wycinasz taki pasek, szerokości 12 cm i o długości takiej, jak ma cały kilt po plisowaniu, następnie składasz go na pół (wzdłóż oczywiście), wkładasz górną krawędź kiltu między warstwy tego złożonego paska i zszywasz, żeby uzyskać trochę usztywniony pas (nic Ci na to nie poradzę, że się trochę pasów i paskow w tym wątku nazbierało). Dobrze, żeby krata po tej operacji zachowała ciągłość przy przejściu z tego paska na kilt, będziesz musiał trochę poprzymierzać i pokombinować, ale da się to zrobić.
3. Plisowania, jak również aprony od wewnątrz przysłania się podszewką, robi się ją z jakiegoś cienkiego materiału i występuje tu znaczna dowolność, chyba, że masz zamiar wszystkim pokazywać, co masz pod spódniczką, wtedy powinieneś ładnie od wewnątrz wykończyć. :)
strikemaster
Administrator

Postprzez Arnodike Śro Mar 07, 2012 12:33 pm

[quote="strikemaster"]
(...) Przyznam, że największy problem, jaki na razie napotykam, to te cholerne paski do zapięcia, nawet u kaletników się rzadko zdarzają.(...)

Witam,
dzięki za wyczerpujące wskazówki w kwestii szycia własnego kiltu, swój pewnie sobie niedługo uszyję, ale myślę, że mogę coś podpowiedzieć w kwestii pasków - jeżeli wciąz stanowią problem.

Można je zrobić samemu.

Potrzebna jest dobra skóra bydlęca /cielęca/ licowa obuwnicza - mozna dostać w sieci, sklepie szewskim albo wykorzystać w ramach recycligu - jeżeli w dobrym stanie - np. cholewkę kozaka.

Do cięcia - stalowy nóż, dobrze się spisują tzw. szewskie gnypy /knypy/ - w sklepach z art. szewskimi.
Nóż musi być bardzo ostry, test - na sucho można golić włoski na skórze np. na ręce.
Ostrzenie - bardzo dobra jest ostrzałka Fiskarsa do siekier /swoją mam z Castoramy/
Wyprowadzanie ostrza, już po ostrzeniu ostrzałką - na kamiennej osełce typu kamień Misissipi /dronoziarnisty kamień szlifierski do perfekcyjnego ostrzenia/

Jak nóż gotowy, można ciąć.
Pod płat skóry trzeba coś podłożyć, żeby dobrze się cięło i żeby nie zniszczyć stołu.
Jeżeli nóż dobrze naostrzony, cięcie będzie idealne bez zaszarpań.
Nóż prowadzimy w jedną stronę wzdłuż stalowej linijki, pod kątem ostrym w kierunku cięcią/ samemu trzeba wypracować swój kąt, ok. 30-40 stopni, zależy to też od ciętego materiału/, prostopadle do podłoża.

Sprzączki - do nabycia w sklepie szewskim/kaletniczym

Nit przy pasku - podobnie, trzeba mieć zestaw do nabijania nitów.
Można też bez nitów, robiąc zwykłe przeszycie

Nici do skóry - najlepsze szewskie, syntetyczne - ze względu na wytrzymałość
Można jeszcze przeciągnąć taką nić przez kostkę z wosku pszczelego, co zwiększy jeszcze bardziej jej wytrzymałość.
Paski skórzane pracują, połączenie musi być elastyczne ale i odpowiednio solidne

Pozdrowienia

Arnodike
Arnodike

Postprzez Arnodike Śro Mar 07, 2012 10:17 pm

jeszcze o samym szyciu skórzanych pasków

Żeby dostać regularny, równy prosty szew na skórze, warto wcześniej przyłożyć stalową linijkę i radełkiem krawieckim /takim z kolcami co 2-3mm ) przejechać wzdłuż, żeby zrobiły się na skórze regularne wgłębienia - takie kropki jak po nakłuciu igłą. Jak się nie ma radełka, można cyrklem kreślarskim do małych kółek, takim z dwoma kolcami bez rysika, ustawiając odpowiednie rozwarcie/najlepszy cyrkiel z regulowaną blokadą rozwarcia/ i prowadząc wzdłuż stalowej linii.

Potem bierze się szydło szewskie / dobrać odpowiedniej grubości / i poprzekłuwać dziurki na wylot wzdłuż planowanego szwu.
Dostaniemy regularne dziurki - już można przeszywać - ścieg będzie równy i elegancki.

Swoje radełko krawieckie zrobiłam z kółka zębatego ze starego licznika gazowego /akurat kumpel wymieniał, to mu rozkręciłam/, ma dobry rozkład ząbków i ładnie się odciskają na skórze.

Pozdrowienia
Arnodike
Ostatnio edytowany przez Arnodike, Czw Mar 08, 2012 1:17 am, edytowano w sumie 1 raz
Arnodike

Postprzez strikemaster Czw Mar 08, 2012 12:11 am

Dzięki za rady. Na razie znalazłem prostszy sposób na problemy z paskami - kupiłem sobie w międzyczasie sporą kolekcję porządnych kiltów. Może w przyszłości powrócę do szycia własnoręcznego, wtedy wykorzystam cenne rady, bo żaden spec od skóry nie chciał się podjąć zrobienia takich pasków, a kaletnictwo to, generalnie nie jest moje hobby. Zobaczymy, może też komuś innemu się Twoje rady przydadzą?
strikemaster
Administrator

Postprzez strikemaster Czw Mar 08, 2012 12:28 am

Aha, i podczas szycia pamiętaj, że kilty damskie zawijane są w przeciwnym kierunku niż męskie, czyli przeciwnie do wskazówek zegara. :P Czyli rysunek musisz oglądać w lustrze. :)
strikemaster
Administrator

Następna

Wróć do Centrum informacji kiltowej

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

Najlepsze darmowe fora dyskusyjne  |   Zobacz inne nasze fora  |   Reklama
bCoders - Oprogramowanie dedykowane dla firm i biznesu  Oprogramowanie dedykowane dla firm i biznesu