Piny do kiltów

Miejsce do wymiany informacji, ogłoszeń kupie/sprzedam itp.

Piny do kiltów

Postprzez Arnodike Sob Maj 19, 2012 11:58 pm

Witam,

Piny, jak wiadomo, są to ozdobne podłużne metalowe brosze agrafkowe, przeważnie w kształcie miecza lub dużej agrafy, wpinane w dolny brzeg zewnętrznego apronu kiltu.

Przy doborze poza kryteriami estetycznymi warto zwrócić uwagę na grubość igły i sposób zabezpieczenia zapięcia igły - polecam te z cienką igłą.

Gruba igła niszczy materiał, po wyciągnięciu pozostaje ślad po rozepchanych na boki niciach osnowy tkaniny, albo co gorsza wyszarpana dziura.
Przykład poniżej - piękny agrafowy pin z ostem - z grubą igłą.

http://picasaweb.google.com/lh/view?q=kilt+pin&psc=G&filter=1#5592393518911747474

Poniżej widok na pina od dołu - cienka igła

http://www.jewelsandfinery.co.uk/purple-scottish-vintage-kilt-pin-brooch-7661-p.asp


Proszę zwrócić uwagę na zabezpieczenie zapięcia przy igle. Ruchoma tulejka zapobiega przypadkowemu odpięciu się pina, nie zgubi się. Dodatkowo zabezpiecza przed ukłuciem się.
Co najważniejsze - po wypięciu z apronu nie ma śladu po igle.

--

Piny najlepiej przechowywać osobno, nie trzymać na stałe wpięte w apron. Metale się utleniają, na powierzchni pinu powstają brudzące tkaninę tlenki.
Wpinać tylko do noszenia, po ściągnięciu kiltu niezwłocznie usunąć pin.

--
Czyszczenie

Najprostszy sposób - szczoteczka z pastą do zębów. Przy bardziej uciążliwych zabrudzeniach można dodać do pasty do zębów nieco sody oczyszczonej /ostrożnie.
Przy pierwszym czyszczeniu, kiedy nie znamy metalu i nie wiemy jak się zachowa ze środkiem czyszczącym, warto zrobić próbę na niewidocznym fragmencie. Powierzchnia pinu po czyszczeniu ma pozostać gładka i błyszcząca, jeżeli pojawią się rysy, nie używać testowanego środka.

--
Przechowywanie

Piny najwygodniej przechowywać pojedynczo w zamkniętej kasetce na biżuterię. Jeżeli w pojemniku mamy więcej przedmiotów, dobrze jest każdy owinąć w cienki papier /np. śniadaniowy, albo silikonowany/ lub włożyć do małych woreczków np. z lnianego batystu /cienkie płócienko/. Stykające się substancje z sąsiadujących ze sobą pinów mogą wchodzić w reakcje i brudzić się na wzajem - przy takim przechowywaniu unikniemy niechcianych zabrudzeń.
Dodatkowo mniej będzie się utleniać sam pin, co również oznacza rzadsze czyszczenie.
--
Arnodike
 
Posty: 11
Rejestracja: Śro Mar 07, 2012 12:17 pm

Wróć do Centrum informacji kiltowej

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

   
Najlepsze darmowe fora dyskusyjne  |   Zobacz inne nasze fora  |   Reklama
bCoders - Oprogramowanie dedykowane dla firm i biznesu  Oprogramowanie dedykowane dla firm i biznesu